Etter 28 år utenfor Rwanda vender koreograf Dorothée Munyaneza blikket mot hjemlandet og det myteomspunne treet umuko.
Det er 44 søkere på stillingen som teatersjef for Carte Blanche.
Øystein Strand har tidligere vært avdelingsdirektør både i Kulturdepartementet og i Kulturdirektoratet, og direktør i Kulturtanken og i KORO.
Styret ved Teater Vestland har tilsett Aslak Moe som teatersjef for åremålsperioden 2026 til 2029. Det melder teateret i ei pressemelding.
Janne Eraker er dansekunster. I dette innlegger kommenterer hun regjeringens forslag om kutt i overføringen til SKUDA hvor hun er ansatt.
Daglig leder i Elle Sofe Company, Maiken Garder, kommenterer mangelen på satsning på nordnorsk scenekunst i statsbudsjettet, og paradokset i at de blir brukt til å fremme det.
Økningene til kultur i forslaget til statsbudsjett for 2026 er ikke nok for å styrke grunnmuren i det norske kulturfeltet.
Alpaca Ensemble opnar sin eigen konsertserie med fengjande tingingsverk, solid speleglede – og underlege programmatiske avgjersler.
I den syvende episoden av podkasten Gæmliskomponister snakker Eivind Buene og Trond Reinholdtsen med Asbjørn Schaathun.
Verk produksjoner har gjort Shakespeares Stormen til en varmblodig, sær, morsom og vakker forestilling om begjær.
Linda Gathus Sukker treffer blink med svart komedie om hvite misforståelser.
Nationaltheatrets Macbeth kobler makt og maskulinitet, men maktkritikken snubler i underholdningsiveren.
Det Norske Teatrets Den uendelege historia får ikke tak i essensen i Michael Endes roman.
Årets Coda - Oslo International Dance Festival var like sprikende som den pleier å være. Det er ikke bare dumt, men om festivalen vil bli en internasjonal størrelse, må verkene som vises i større grad kontekstualiseres.
Danseforestillingen Sandflukt er visuelt slående og poetisk, om enn med en noe utydelig koreografi.
Den nyskrevne norske operaen Klovnen er et solid stykke arbeid, selv om tittelrollen får for liten plass.
Vinge/Müller/Reinholdtsens Peer Gynt er et urovekkende sant vrengebilde.
I denne utgaven av Scenesamtaler er det Den Internasjonale Fossefestivalen som blir diskutert.
Bokmässan i Gøteborg hadde i år dramatikk som et av sine to hovedtemaer. Hva kan en diskusjon om scenetekst i bokform si oss om kryssbefruktningen mellom teater og litteratur?
Politi 2! er blitt underholdende true crime-teater som holder alvoret på trygg avstand.
Scene- og lyddramainstruktør Øystein Ulsberg Brager stusser over reglene til Fond for Utøvende Kunstnere (FFUK) og at de ikke støtter lyddrama. Derfor har han skrevet et åpent brev til administrasjonen i FFUK.
Thrice av koreograf Damien Jalet minner oss på hvor viktig det er å beholde både dømme- og drømmekraften i trøblete tider.
Danseforestillingen Rose Water er et kroppsliggjort møte mellom vestlig og vietnamesisk kultur, som kunne ha vært konkretisert ytterligere.
Ikke en sånn historie tar tak i de mørkeste sidene av vår tids ungdomskultur, uten å forenkle eller moralisere – bare ved å lage svært godt teater.
Med Dragonblood har Only Slime skapt en sjangermiks som kanskje er en harselas.
Formidable operaprosjekteter og en liten, forseggjort barneforestilling var blant høydepunktene under Ultimafestivalen.
To av høstens hovedsceneproduksjoner på Den Norske Opera & Ballett er tema i denne utgaven av podkasten Scenesamtaler.
Den internasjonale Fossefestivalen forsøker å tematisere det «usigelige». Likevel ender oppsetningene ofte opp med å si for mye – eller for lite.
Ved å forene forskjellige kunstuttrykk gjør scenekunstfestivalen Bastard det allsidige og uforutsigbare til sitt varemerke. Noen ganger blir det likevel litt for retningsløst.
I Carl Nielsens musikk er sammenbruddet aldri langt unna. Under Eivind Gullberg Jensen spiller Kristianstand Symfoniorkester elegant og stramt – og litt for snilt.
Dvořák-sirkus, dramatiske sjøreiser og Ståle Kleibergs hittil beste symfoni stod på programmet da Peter Szilvay dirigerte Stavanger Symfoniorkester nylig. Og – var det en taktstokk som brakk?
Det er totalt 24 søkere på stillingen som direktør i Kulturdirektoratet.
Hele 48 personer har søkt stillingen som teatersjef på Black Box teater.
Det har kommet totalt 12 søknader på stillingen som teatersjef på Teater Vestland
Rocky Horror Show blir en inngang til spørsmål om hvem kunsten lages for og hvem kritikeren skriver for. Noen ganger er vi i dialog, noen ganger snakker vi kanskje forbi hverandre.
Hvem anmelder hva, for hvem? Regissør av Rocky Horror Show på Oslo Nye Teater, Heiki Eero Riipinen, stiller spørsmål om resepsjonen av forestillingen og opplevelsen av det skeive teaterrommet.