Nasjonalballetten søker koreografer innen alle sjangre til programmet Danseløftet Romerike 2027! Prosjektet gjennomføres av Sparebankstiftelsen DNB og Nasjonalballetten som del av satsingen Danseløftet.
Danseløftet er et omfattende initiativ som skal løfte regional dans, styrke lokale miljøer og skape nye møter mellom profesjonelle og publikum. Når Nasjonalballetten går inn i Danseløftet i 2027, med Romerike som arena, vil vi finne nye måter å samarbeide på. Danseløftet på Romerike blir et samarbeid mellom lokalmiljøer, internasjonale koreografer, kompaniets egne skapende krefter – og koreografer fra det frie scenekunstfeltet i Norge. Vi leter etter sceniske verk og stedsspesifikke prosjekter. Disse kan inkludere samarbeid med lokale fritids- og idrettsmiljøer, kulturhus, skoler, sykehjem og andre arenaer på tvers av kommunene. Vi ønsker et bredt spekter av uttrykk, små og store prosjekter som involverer dansere fra Nasjonalballetten og/eller ikke-profesjonelle utøvere. Gjennom Danseløftet på Romerike ønsker vi å nå ut til ulike målgrupper og å utvikle prosjekter sammen med lokale aktører på forskjellige steder og scener. Hva vi søker
Vi søker flere koreografer etablert i Norge, med interesse for å utforske og utvikle koreografi i ulike formater – både sceniske verk og stedsspesifikke prosjekter på ulike lokasjoner i Romerike. De sceniske verkene vil ha en varighet på om lag 15 minutter. Programmet på Romerike vil ha produksjonsteam tilknyttet Den Norske Opera & Ballett.
Vi søker særlig prosjekter som
- representerer sjangerbredde, eksempelvis klassisk, samtidsdans, street dance, konseptuelle uttrykk og alt imellom
- i ulik grad involverer dansere fra Nasjonalballetten
- når ulike målgrupper – barn, unge, voksne, seniorer, lokalmiljøer, idrettslag, fritidsmiljøer osv.
- skaper samarbeid med lokale aktører – kulturskoler, frivillighet, helsesektor, skoler, fritidsarenaer m.m.
- utvikler nye måter å bruke sted, rom og publikum på
Du kan presentere prosjektet i den form du selv ønsker. Søknadene vurderes av en gruppe bestående av Stine Nilsen (kunstnerisk leder v/Dansens Hus, Oslo), Hannah Kirkpatrick (Head of National Youth Dance Company (NYDC), Sadler’s Wells, London), Ingun Byboth Elvhaug (rektor, Nes kulturskole), Sølvi Egner-Kaupang (kultursjef, Gjerdrum kommune), Anne Ekenes (Sparebankstiftelsen DNB), Ingrid Lorentzen (ballettsjef, Nasjonalballetten) og Helle Sørbye Larsen (sjefsprodusent, Nasjonalballetten). Om Danseløftet: Sparebankstiftelsen DNB ønsker å bidra til at flere får oppleve, utforske og utvikle seg innen dans – både som publikummere og utøvere. Danseløftet har som mål å styrke og utvikle dansefeltet i Norge. Gjennom et tiårig program mellom 2026–2036 ønsker vi å fremme sjangerbredde, øke synligheten og tilgjengeligheten av dans, og utvikle en bredere og mer mangfoldig publikumsbase. Ler mer om Danseløftet her Om Nasjonalballetten Nasjonalballetten er Norges klassiske ballettkompani som med kompaniene Nasjonalballetten og Nasjonalballetten UNG består av til sammen rundt 70 dansere fra over 20 nasjonaliteter, i tillegg til Nasjonalballettskolen. Nasjonalballetten er en del av Den Norske Opera & Ballett, Norges største musikk- og scenekunstinstitusjon, som presenterer opera og ballett av høy kvalitet til et bredt publikum. Kontaktpersoner For spørsmål om:
- Arbeidet med Nasjonalballetten, ta kontakt med sjefsprodusent Helle Sørbye Larsen, Nasjonalballetten, helle.sorbye.larsen@nasjonalballetten.no
- Danseløftet Romerike, ta kontakt med Ingun Byboth Elvhaug, kulturskolerektor i Nes kommune, Ingun.Helene.Byboth.Elvhaug@nes.kommune.no
- Danseløftet nasjonalt, ta kontakt med Anne Ekenes, Sparebankstiftelsen DNB, anne.ekenes@sparebankstiftelsen.no
Den Norske Opera & Ballett ønsker et arbeidsmiljø preget av mangfold og inkludering, og oppfordrer alle kvalifiserte kandidater til å søke uansett bakgrunn.
Den Norske Opera & Ballett har offentlige søkerlister.
Den Norske Opera & Ballett (DNO&B) er landets største musikk- og scenekunstinstitusjon. Et vanlig år er det over 300 forestillinger og konserter i Operaen, med ca 370 000 besøkende, inkludert formidling. DNO&B er en mangfoldig arbeidsplass med vel 630 ansatte fra 40 nasjoner fordelt på 40 ulike yrkesgrupper.