Wegard Harvik, (Ap) (over) er statsråd Trond Giskes nye statssekretær.
Ny mann til Giskes ledelse
Statsråden som skal jobbe for mangfold i riket, kulturminister Trond Giske, erstatter i dag statssekretær Randi Øverland med Wegard Harsvik, som har vært statssekretær i Helse- og omsorgsdepartementet. Giskes politiske ledelse består nå av tre menn og en kvinne.
Pressemelding fra Kulturdepartementet:
Wegard Harsvik ny statssekretær i Kultur- og kirkedepartementet
Wegard Harsvik (40) er i statsråd i dag utnevnt til ny statssekretær i Kultur- og kirkedepartementet. Han tar over etter statssekretær Randi Øverland som har søkt avskjed etter eget ønske.
Wegard Harsvik er i dag statssekretær i Helse- og omsorgsdepartementet. Han er utdannet Cand.mag fra Universitetet i Oslo, med mellomfag historie, grunnfag sosialøkonomi og sosiologi. Han har vært leder i Fagforbundets Arbeiderpartilag og medlem av representantskapet i Oslo AP.
Wegard Harsvik var spesialrådgiver i Fagforbundet fra 2001 til 2005 og politisk rådgiver i Utdanningsdepartementet fra 28. mars 2000 til 19. oktober 2001. Videre var han informasjonssekretær Fagforbundet fra 1997 til 2001 og redaktør av AUFs avis Praksis fra 1995 til 1997. Han var utredningssekretær i Sosialdemokrater mot EU 1994 og EF/ EØS-ansvarlig Norges Naturvernforbund fra 1992 til 1994. Han var vararepresentant til Stortinget for Nordland Arbeiderparti 1989 til 1993.
Av tillitsverv har Wegard Harsvik blant annet vært leder i Sosialdemokratisk Studentforbund, medlem av sentralstyret i AUF, medlem av sentralstyret i Norges Gymnasiastsamband, tidligere medlem av sentralstyret i Nei til EU, nestleder i Studentparlamentet i Oslo, medlem av kulturstyret Fauske Kommune og leder av Fauske AUF.