Peer Gynt, her i Endre Hellestveits skikkelse, befinner seg i Afrikas ørken
Kritikerprisen til Henrik Rafaelsen
Henrik Rafaelsen fikk Teaterkritikerprisen for sin tolkning av den unge Peer i Robert Wilsons Peer Gynt. Kritikerprisen for musikk gikk til Henning Kraggerud, mens japanske Maiko Nishino som har danset i Nasjonalballetten siden 1999, siden 2005 om solist, fikk Dansekritikerprisen for sin tolkning av dobbeltrollen som Odette/Odile i Svanesjøen. Av IdaLou Larsen
Det var Jan Landro fra Bergens Tidende som overrakte prisen til Henrik Rafaelsen.
Teaterkritikerprisen
– Som skuespiller har dagens prismottaker lojalt bøyd seg inn under instruktørens krevende konsept for slik å bidra til en teateropplevelse vi knapt har sett maken til på norske scener, sa Jan H. Landro. ¬ – Men han har ikke bare dokumentert fortrolighet med en form som for norske skuespillere flest må fortone seg fremmed og desperat annerledes; han har samtidig tatt seg den frihet å leke med denne formen på en måte som styrker helheten uten på forstyrrende vis å fremheve aktøren selv. Virtuost og formsikkert, men også rikt nyanserende makter han å gi liv til selve den klassiske karakteren i norsk teater- og dramahistorie.
– Omtrent slik kan telegramversjonen av begrunnelsen for tildelingen av årets Teaterkritikerpris formuleres, sa Jan Landro som må være vant til ganske omfattende telegrammer. Han gikk så videre og ga en mer personlig og detaljert begrunnelse for juryens valg.
– Tusen takk. Det var veldig hyggelig, takket Henrik Rafaelsen. – Det har vært en veldig spesiell oppsetning. Så mye omtale – både før og etter premieren. For Robert Wilson fordi han skiller seg fra andre regissører, og for meg fordi det var min første rolle i Norge. Ingen myk start akkurat. Det er ikke så lett å spille Peer Gynt, for det er jo så mange som mener så meget om hvordan Peer Gynt skal spilles. Det er blitt meg fortalt at Henrik Ibsen rotet i sine egne innvoller da han skrev Peer Gynt. Det prøvde jeg også å gjøre.
Han ble gratulert av forbundsleder Agnete Haaland og av teatersjef Vidar Sandem som også hilste fra teatersjef Morten Borgersen på Den Nationale Scene.
-Din rolleprestasjon var avgjørende for forestillingens kvalitet, sa Vidar Sandem som gledet de frammøtte ved å fortelle at Henrik Rafaelsen ikke skal reise tilbake til Sverige med det aller første. – I januar skal han spille Raskolnikov på Det Norske Teatret.
Dansekritikerprisen
Fredrik Rütter overrakte Dansekritikerprisen til Maiko Nishino, og han sa blant annet at hun fikk ”prisen for sin tolkning av dobbeltrollen Odette/Odile i Svanesjøen der hun gjorde de to rollefigurene til sine egne. Her fikk hun bruk for sine lange naturlige linjer, og pas de deuxen i andre akt er noe av det mest gjennomførte som har vært vist på Den Norske Operas scene. Mykt frasert, uten med et eneste hundredels sekund stopp i bevegelsene, ble hun den hvite svanen. Det er sjelden at en danserinne så vakker og fullendt i rollen som Odette, også klarer å bli Odile, den svarte svanen, den absolutte motsetningen til Odette. Med et uimotståelig glimt i øyet fikk Maiko bruk for all den teknikk hun er i besittelse av, en teknikk som gjør at det visuelt ser helt uanstrengt ut. Hun var i stand til å ta frem det absolutt ytterste fra begge rollefigurene, og det er en sjelden opplevelse.”
Maiko Nishino takket på norsk, og det var visst første gangen ballettsjef Espen Giljane hadde hørt henne uttrykke seg på et for henne så fremmed språk. Han takket for at hun hadde valgt Nasjonalballetten, og var glad for at dansekritikerne hadde gitt prisen til en danser som ikke var født i Norge.
Musikk-kritikerprisen
Brita Skogly Kraglund i Vårt Land holdt talen til Henning Kraggerud. Prisvinneren var dessverre forhindret fra selv å ta imot prisen: På samme tid som prisen ble utdelt i Oslo var han solist i Beethovens Fiolinkonsert i Melbourne. – Henning Kraggerud har i en årrekke begeistret publikum og kritikere i inn- og utland med sine fremragende, ofte utradisjonelle tolkninger. Han er leken og dristig, liker å tøye grenser. Han mottar årets pris for en konsert som fant sted i Oslo Konserthus 16.august i fjor, under Oslo Kammermusikk Festival. Der var han solist med Ungdomssymfonikerne i Mozarts Konsert for fiolin og orkester i A-dur. De spilte Mozart så en av Oslo-avisene dagen etter skrev: ”Det klingende resultatet hører hjemme i kategorien for sjeldne øyeblikk av lykketreff på podiet.”
Han ble gratulert in absentia av Stephan Barrat-Due og av lederen for Musikernes Fellesorganisasjon, Arnfinn Bjerkestrand.