Hvis Pippi (Sandra Persson) var voksen, hvordan ville vi møte henne da, spør teategruppen Skrømt i forestillingen Veni – Pippi – Vici.
Hvis Pippi var en voksen kvinne...
Hvordan ville vi ha møtt Pippe Langstrømpe hvis hun var en voksen dame? Det er ett av spørsmålene teatergruppen Skrømt stiller i forestillingen Veni – PIPPI – Vici på Soria under Moria i Oslo fra 18. mai.
Info fra Teatergruppa Skrømt:
Teatergruppa Skrømt spiller «Veni — PIPPI — Vici», en forestilling for voksne, på Soria under Moria:
søndag 18. mai klokka 1900
fredag 23. mai klokka 1900 og 2100
søndag 25. mai klokka 1800 og 2000 Samtidig som verden feiret 100-årsjubileet for Astrid Lindgrens fødsel i 2007, og Pippi Langstrømpe fylte 60 år i 2005, var avisene fulle av stoff om rekordmange registrerte voldtekter. Hvordan ville verdens sterkeste jente ha hamlet opp med en overgriper?
Hva om Pippi var ei voksen dame i stedet for en foreldreløs niåring med musefletter og for store sko? Hvordan ville vi ha møtt henne?
Disse og flere spørsmål stiller vi oss i forestillingen Veni — PIPPI — Vici. Handlingen er lagt til et hvilket som helst fredelig middelklassenabolag, der ei ganske annerledes dame en dag kommer flyttende og snur livene til Frøken Fryd, Herr Nabo og Fru Nabo helt på hodet. Veni — PIPPI — Vici er et stykke om fordommer, normer og kjønnsroller. En forestilling for alle som ennå husker barnet i seg, og dem som har glemt hvordan det var. Vi ønsker at publikum ikke bare skal se fordommene utenfra, men kanskje møte noen av sine egne. Teatergruppa Skrømt er fire unge, sultne og engasjerte skuespillere med meninger om mangt. Veni — PIPPI — Vici er vår første produksjon, laget med støtte fra Fond for Frilansere og Fond For Utøvende Kunstnere. Manuset er skrevet av Lea Hiorth, etter en idé av teatergruppa skrømt. Og vi som utgjør den, heter Lea Hiorth, Trude-Sofie Olavsrud Anthonsen, Henrik Stoltz Vernegg og Sandra Persson.