S C E N E K U N S T
Kritikk Debatt Intervju Nyheter Kalender Musikk Dans Teater Opera Kunst Politikk
Redaksjonen – 4. mai 2007

En sped start på mangfoldsdebatt

To av deltakerne: skuespiller Assad Saddique og forfatter Lars Saabye Christensen. Foto: JML


Publisert
4. mai 2007
Sist endret
26. mai 2023


Del artikkel
https://scenekunst.no/sak/en-sped-start-pa-mangfoldsdebatt
Facebook

Temperatur kan man ikke si at det var i debatten som etterfulgte forestillingen Øyet som ser på Oslo Nyes Centralteatret igår.

Av Julie M. Løddesøl

Igår inviterte mangfoldsorganisasjonen Du store verden! og Oslo Nye Teater til debatt om kulturelt mangfold etter forestillingen Øyet som ser av Lars Saabye Christensen. To akter er løselig knyttet sammen tematisk, men den siste, “Grisen”, var den som fikk plass i debatten. Den handler om en krangel som oppstår på et sykeshus i Norge, når en etnisk nordmann og en muslim deler rom. Muslimens familie får fjernet et bilde på veggen av en gris, et bilde som den etniske nordmannen absolutt vil ha hengende der. I oppsetningen, regissert av Petter Næss, spiller også Assad Saddique, skuespiller, som for eksempel også var Eilert Løvborg i Riksteatrets multietniske Hedda Gabler.

Blant de omkring 80 publikummerne som ble igjen til debatt etterpå, så mange ut til å tilhøre etniske minoriteter. Det ble ingen saftig debatt, mest spørsmål til skuespillere og forfatter, om innholdet i “Grisen”. Forfatter Saabye Christensen kommenterte spørsmål slik:

Dialogens motor

-Det er et sympatisk ord vi ofte bruker i slike sammenhenger og det er: Dialog. I Norge tror jeg vi er redde for uenighet, vi er ikke trenet nok i å være uenige. Men dialogens motor er uenigheten, eller konfrontasjonen. Jeg tror ikke jeg manifesterer fordommer ved å la karakterene i dette stykket snakke klisjéfylt. Jeg har ingen plikt som forfatter på å skape høflige, sympatiske mennesker.

En ungdomsskolelærer fortalte at han underviste på en skole med mange minoritetsspråklige elever. Han sa det er mye forvirring med hva som er “lov” å si nå. En etnisk norsk elev sa: Jeg tror ikke på Gud, jeg tror på Big Bang. En annen etnisk norsk repliserte: Du kan ikke si det, du må respektere andres tro.

-Man kan ikke se seg over skulderen hver gang man skal si noe, svarte Saabye Christensen, som så ut til å ha salen med seg da han sa at det er fundamentalt for ham å kunne skrive om tvilen. Og humoren, som motvekt mot tankesystemer.

Lederen for mangfoldsåret 2008, Bente Guro Møller, takket deltakerne og håpet at kunsten kunne bevege oss til å ha flere slike samtaler.

Les debatt-innlegg om mangfoldsåret 2008 og Bente G Møller her!


S C E N E K U N S T
Utgiver

Scenekunst.no A/S Scenekunst.no er en redaksjonelt uavhengig nettavis for profesjonell scenekunst og tilhørende kulturpolitikk. Vi følger Norsk redaktørforenings redaktørplakat.

Scenekunst.no er medlem av Norsk Tidsskriftforening. Scenekunst.no er støttet av Norsk kulturfond. Fra 2016 er tidsskriftet organisert som et almennyttig aksjeselskap med NTO, PAHN, NSF og NoDA som eiere og bidragsytere. Fagforbundet Teater og Scene gir også årlig støtte.

Redaksjonen
Annonser

Vil du annonsere på scenekunst.no?

Kunnskapsmedia AS Sture Bjørseth +47 954 36 031 annonser@scenekunst.no